PROCTO-GLYVENOL®

Leczenie hemoroidów — jakie są metody i kiedy trzeba iść do lekarza?

Z roku na rok wachlarz metod, którymi można walczyć z żylakami odbytu, stale się poszerza. Wiele osób jednak zastanawia się, czy można sobie poradzić z nimi domowymi sposobami. Kiedy z hemoroidami należy udać się do lekarza? Jaki lekarz od hemoroidów będzie najlepszym wyborem? Jak najskuteczniej leczy się hemoroidy? Wyjaśniamy!

Mężczyzna trzymający obie ręce na bolącej pupie

Czy z hemoroidami trzeba iść do lekarza?

Hemoroidy nie zawsze wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jest tak szczególnie wtedy, gdy nie wywołują one objawów i gdy nie wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie.

Mimo to nawet wtedy warto umówić się na wizytę do specjalisty, aby ocenił on stadium zaawansowania choroby i ewentualne możliwości leczenia w przyszłości, gdyby stały się one bardziej uciążliwe.

Powszechnie wyróżnia się cztery stadia choroby hemoroidalnej. W stadium pierwszym, najwcześniejszym, guzki hemoroidalne są na tyle niewielkie, że nie wypadają na zewnątrz odbytu. W tym stadium najczęściej nie występują nasilone dolegliwości i zazwyczaj można łatwo je opanować.

Kolejne stopnie zaawansowania choroby wymagają jednak konsultacji ze specjalistą proktologiem lub gastroenterologiem.

Kiedy trzeba iść do lekarza z hemoroidami?

Leczenie hemoroidów u lekarza warto rozważyć zawsze, gdy guzkom krwawniczym towarzyszą bóle odbytu lub obecność krwi na papierze toaletowym. Te objawy są wskazaniem do konsultacji specjalistycznej bez względu na stadium zaawansowania choroby.

Do lekarza tym bardziej należy się udać w przypadku guzków krwawniczych, które można samodzielnie zobaczyć lub wyczuć. Wystawanie lub wypadanie hemoroidów poza kanał odbytu świadczy o tym, że prawdopodobnie osiągnęły już spore rozmiary, i warto zastanowić się nad możliwymi sposobami ich leczenia.

Ponadto dają one często nasilone i uciążliwe dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

W obrębie guzków krwawniczych może również pojawić się zakrzepica. Jest to stan, który wymaga udzielenia pomocy lekarskiej, ponieważ daje niezwykle silne dolegliwości.

Zakrzep tworzy się zazwyczaj w najbardziej zaawansowanych guzkach krwawniczych, których nie da się w żaden sposób odprowadzić do kanału odbytu oraz w hemoroidach zewnętrznych.

Jaki lekarz leczy hemoroidy?

Hemoroidami może zajmować się lekarz gastroenterolog, proktolog, chirurg, a nawet ginekolog. Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami na samym początku? Jeszcze przed wizytą u specjalisty warto udać się do swojego lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on wstępne badanie, a w razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę.

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie będzie miał pewności, czy doświadczane dolegliwości są wynikiem hemoroidów, najprawdopodobniej na początku skieruje cię do lekarza proktologa.

Jest on w stanie zdiagnozować i leczyć nie tylko żylaki odbytu, ale także w razie potrzeby rozszerzy diagnostykę o inne możliwe przyczyny objawów. Może on również zalecić bardziej szczegółową konsultację u lekarza innej specjalności.

Jednak w przypadku niezaawansowanej choroby lekarz rodziny jest w stanie samodzielnie poprowadzić leczenie. W przypadku poważniejszych objawów lekarz zapewne skieruje od razu do proktologa.

Jest to specjalista chirurgii, który zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem schorzeń tej okolicy ciała. Będzie on w stanie ocenić stadium zaawansowania choroby i zaproponować możliwe sposoby leczenia.

Jaki jeszcze lekarz zajmuje się hemoroidami? Może je wykryć również np. chirurg ogólny i ginekolog. Zazwyczaj odbywa się to zupełnie przypadkowo w trakcie badania z powodu innych dolegliwości.

Metody leczenia hemoroidów

Obecnie znanych jest bardzo wiele metod radzenia sobie z żylakami odbytu. Na początku warto sięgnąć po najłatwiej dostępne domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach. Ponadto w aptekach można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do łagodzenia objawów hemoroidów.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe metody leczenia hemoroidów mogą szybko przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach.

Dieta bogata w błonnik wspomagająca wypróżnianie

Do tych najbardziej popularnych zalicza się:

  • nasiadówki z wody, soli fizjologicznej lub naparów ziołowych;
  • dbanie o odpowiednią higienę okolic odbytu, unikanie nadmiernego tarcia papierem toaletowym, stosowanie delikatnych chusteczek nawilżanych;
  • częste przerwy od siedzenia;
  • dieta bogata w błonnik, zapobieganie rozwojowi zaparć;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • picie dużych ilości wody.

Leki na hemoroidy w kremie i czopkach

Domowe leczenie hemoroidów można wspomóc kremami doodbytniczymi, czopkami i innymi preparatami dostępnymi bez recepty.

Zawierają one łagodzące ekstrakty ziołowe lub substancje znieczulające, przeciwświądowe czy przeciwobrzękowe. Bardzo skutecznie zmniejszają dolegliwości i ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
Krem doodbytniczy Procto-Glyvenol® jest jednym z takich leków, zawiera substancję czynną chlorowodorek lidokainy, która działa znieczulająco, przynosząc ulgę obolałym miejscom. Kolejną substancją czynną jest tribenozyd, który zmniejsza obrzęk i stan zapalny, zapobiegając dalszym uszkodzeniom śródbłonka i wspomaga gojenie.
Trzeba jednak pamiętać, że większość z tych preparatów jest przeznaczona do krótkotrwałego stosowania. Jeżeli w ciągu 7 dni kuracja nie przynosi rezultatów, wtedy trzeba udać się do lekarza, który zaproponuje inne rozwiązania.
Zabiegi na hemoroidy
Obecnie powstaje coraz więcej nowoczesnych i małoinwazyjnych technik skutecznego usuwania żylaków odbytu.
 
Mają wiele przewag nad klasycznym, chirurgicznym wycinaniem hemoroidów. Zazwyczaj są niemal bezbolesne, a ponadto wiążą się z małym ryzykiem powikłań (np. krwawienia) oraz krótkim czasem rekonwalescencji. Ograniczone jest również nasilenie bólu pooperacyjnego, który po klasycznych zabiegach może być niezwykle silny.

1. Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Sposób leczenia hemoroidów metodą Barrona to inaczej zabieg opaskowania żylaków odbytu.

Polega on na nałożeniu na podstawę hemoroidu specjalnej, ciasnej gumkowej opaski. Odcina ona dopływ krwi do guzka krwawniczego, dzięki czemu ulega on stopniowemu obumieraniu. Po pewnym czasie tak zaopatrzony hemoroid samoczynnie wypada z kanału odbytu[1].

Opaskowanie żylaków odbytu jest prostym, szybkim i wysoce skutecznym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości. Ta metoda leczenia hemoroidów wykorzystywana jest do usuwania mało zaawansowanych guzków, tzn. niewystających z kanału odbytu bądź samoczynnie do niego powracających[1].

Pacjent przed zabiegiem zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Niektórzy specjaliści zalecają wykonanie lewatywy, jednak nie jest to krok obowiązkowy. Jest to najczęściej zabieg w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga znieczulenia, co oznacza, że pacjent opuszcza klinikę bezpośrednio po zabiegu.

2. Metoda Longo

Usuwanie żylaków odbytu metodą Longo jest kolejnym sposobem na pozbycie się guzków, które wypadają z kanału odbytu, jednak da się je do niego z powrotem wprowadzić.

Odpowiada to pacjentom w drugim i trzecim stadium choroby. Nie jest to zalecana metoda w momencie, gdy guzki krwawnicze stale znajdują się poza kanałem odbytu i nie jest możliwe ich odprowadzenie.

Leczenie hemoroidów sposobem Longo polega na wykorzystaniu specjalnego okrężnego staplera, przy pomocy którego odcina się przepływ krwi do wnętrza guzków krwawniczych[2]. Mechanizm działania jest więc podobny, jak w przypadku opaskowania – hemoroid po pewnym czasie obumiera i jest wydalany.

Usuwanie żylaków odbytu metodą Longo jest alternatywą dla klasycznej chirurgicznej operacji. Podobnie jak w opaskowaniu, po wykonanym zabiegu pacjent praktycznie tego samego dnia może opuścić szpital i wrócić do swoich aktywności[2].

3. Koagulacja

Fotokoagulacja jest kolejnym, małoinwazyjnym sposobem usuwania hemoroidów. Wykorzystuje się ją w leczeniu małych i wewnętrznych guzków krwawniczych[3]. Sposób ten nie jest przeznaczony do leczenia większych hemoroidów, a także tych, które wypadają poza kanał odbytu.

W trakcie zabiegu specjalista wykorzystuje wiązkę lasera do wytworzenia tkanki bliznowatej w obrębie hemoroidu, która odcina dopływ krwi do jego wnętrza. Po pewnym czasie guzek obumiera i przestaje wywoływać dolegliwości[3].

4. Metoda DGHAL / DGRAR

Leczenie hemoroidów metodą DGHAL/DGRAR polega na precyzyjnym i selektywnym podwiązaniu naczyń krwionośnych guzka krwawniczego. W efekcie ulega on martwicy i po pewnym czasie samoczynnie wypada z kanału odbytu.

DGHAL jest zabiegiem szybkim, małoinwazyjnym i niemal bezbolesnym. Cechuje się również małym ryzykiem nawrotu oraz niewielką ilością powikłań.

Ile trwa leczenie hemoroidów?

Wyleczenie hemoroidów może trwać różnie, od 1 do 2 tygodni w przypadku guzków pojedynczych, po kilka miesięcy, jeśli hemoroidy są bardzo zaawansowane. Niektórymi metodami, np. fotokoagulacją, nie da się również usunąć kilku guzków naraz – trzeba to robić pojedynczo, co dodatkowo wydłuża czas leczenia.

Zasadniczo przy zastosowaniu małoinwazyjnych zabiegów usuwania hemoroidów złagodzenie dolegliwości powinno być wyraźne po ok. tygodniu. Jeśli po upływie dwóch tygodni nie widać poprawy lub objawy nawracają, być może konieczne będzie powtórzenie zabiegu lub zmiana sposobu leczenia.

Artykuł zawiera informacje na temat:
 Leku dostępnego bez recepty:
Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
 
 
Bibliografia:
1. McKeown D.G., Goldstein S., Hemorrhoid Banding [na:] „Nih.gov”, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558967/, 14 maja 2023 r., dostęp 9 kwietnia 2024 r.

2. Infrared Photocoagulation for Hemorrhoids [na:] „Alberta.ca”, https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=hw212815, 2019 r., dostęp 9 kwietnia 2024 r.

3. Hemorrhoidopexy, A Hemorrhoid Stapling Procedure | Tampa General Hospital [na:] „Tgh.org”, https://www.tgh.org/institutes-and-services/treatments/hemorrhoidopexy, 2023 r., dostęp 9 kwietnia 2024 r.

PL-PROCTG-0014

boxes

Czopki Procto-Glyvenol®

Tribenosidum + Lidocainum

Procto-Glyvenol® w postaci czopków jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Dzięki zawartej w nim lidokainie i zastosowaniu tribenozydu ma szybkie działanie* i wywołuje ulgę.

Krem doodbytniczy Procto-Glyvenol®

Tribenosidum + Lidocaini hydrochloridum

Procto-Glyvenol® w postaci kremu doodbytniczego jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Dzięki zawartej w nim lidokainie i zastosowaniu tribenozydu ma szybkie działanie* i wywołuje ulgę.