Hemoroidy a stres, jak stres może powodować chorobę hemoroidalną?
Stres, w szczególności ten długotrwały, ma wiele niekorzystnych skutków na organizm. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może on również sprzyjać powstawaniu hemoroidów. Jaki jest związek między stresem a hemoroidami? Czy są sposoby, aby im zapobiegać? Wyjaśniamy!

Spis treści
Jak stres wpływa na powstawanie hemoroidów?
Stres nie wpływa bezpośrednio na powstawanie hemoroidów, jednak może zwiększać ich ryzyko przez swoje działanie na przewód pokarmowy. Gdy jesteśmy zestresowani, mózg wysyła ciągłe sygnały do przewodu pokarmowego, które mogą zmienić pracę jelit.
To właśnie dlatego przewlekły stres często związany jest z problemami żołądkowo-jelitowymi, w szczególności z biegunkami i zaparciami.
Wszelkie zaburzenia pracy przewodu pokarmowego wydłużają czas pobytu w toalecie. Długie siedzenie może być z kolei przyczyną rozwoju hemoroidów ze stresu, ponieważ dochodzi tutaj do rozciągania cienkich ścian naczyń żylnych odbytu. Zatem rolą stresu w powstawaniu hemoroidów jest wywoływanie problemów żołądkowo-jelitowych, które są związane z wydłużonym siedzeniem w toalecie[1].
Jak unikać hemoroidów przez kontrolę stresu?
Rozwojowi hemoroidów ze stresu można zapobiec przede wszystkim poprzez zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Ujarzmienie lęku jest pierwszym krokiem do zmniejszenia ryzyka powstania nowych guzków. Ponadto pomocna może być dieta, aktywność fizyczna i inne drobne zmiany w stylu życia.
1. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
W momencie wystąpienia hemoroidów ze stresu warto, obok wizyty u lekarza proktologa, pochylić się również nad stanem zdrowia psychicznego pacjenta. Trzeba się zastanowić, co może być przyczyną takiego stresu. Jeśli ma on charakter przewlekły, dobrym pomysłem będzie wizyta u lekarza psychiatry i psychoterapia.
Z krótkotrwałym stresem można spróbować poradzić sobie poprzez kilka zmian w stylu życia. Każdego dnia warto przeznaczyć sobie, choć kilkanaście minut czasu tylko dla siebie, na relaks bądź własne hobby. Dobry wpływ na pracę mózgu mają również spotkania z przyjaciółmi i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Nie można również zapominać o cennej roli snu. Daje on czas organizmowi na regenerację i zasłużony odpoczynek po ciężkim dniu[2]. Warto więc dbać o to, aby trwał on odpowiednio długo — minimum 7-8 godzin każdej doby.
Jeśli często doświadczasz trudności w zasypianiu, warto przyjrzeć się, czy odpowiednio dbasz o higienę snu. Staraj się każdego dnia chodzić spać i wstawać o tej samej godzinie, aby wyregulować swój wewnętrzny zegar biologiczny. Na pół godziny przed planowaną godziną spania skup się przede wszystkim na zrelaksowaniu się — odłóż telefon, weź relaksującą kąpiel bądź poczytaj ulubioną książkę.
Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, być może dobrym sposobem będzie skonsultowanie się ze specjalistą. W łagodnych zaburzeniach snu może on zalecić dostępne bez recepty środki. Natomiast gdy problem jest poważniejszy, może przepisać silniejsze produkty, które są dostępne wyłącznie na receptę.
2. Kontroluj to co jesz
Dieta przy chorobie hemoroidalnej jest niezwykle ważna, ponieważ może zapobiec powiększaniu się już obecnych guzków i zmniejszyć ryzyko powstania nowych. Niestety nerwica, hemoroidy oraz zdrowa dieta to połączenia, które często nie idą ze sobą w parze. Będąc przewlekle zestresowanym, może być trudno trzymać dietę i zdrowo się odżywiać.
Na hemoroidy najlepsza jest dieta bogatoresztkowa, obfitująca w produkty zawierające błonnik. Na talerzu dominować powinny więc warzywa i owoce, chleby, makarony i kasze razowe, płatki owsiane oraz orzechy.
Powinno się natomiast unikać żywności tłustej, przetworzonej i bogatej w cukry proste[3]. Jest ona ciężkostrawna i może być przyczyną zaparć, które mają wpływ na rozwój hemoroidów stresowych.
3. Nie przesiaduj w toalecie
Wpływ stresu na hemoroidy jest różnorodny, jednak przede wszystkim sprzyja zaburzeniom wypróżniania (zarówno biegunkom, jak i zaparciom). Oba te problemy są często przyczyną długich pobytów w toalecie.
Warto jednak skracać ten czas do minimum, np. poprzez nie branie ze sobą telefonu czy ulubionej gazety. Cała uwaga jest wtedy skupiona na wypróżnieniu, co samo w sobie może usprawnić ten proces.
W toalecie warto również zwracać uwagę na to, aby używać jak najbardziej miękkiego papieru toaletowego. Zmniejsza to ryzyko dalszego podrażnienia już i tak uszkodzonej skóry okolic odbytu. Należy unikać również wielokrotnego podcierania się suchym papierem. Lepiej sprawdzą się nawilżane chusteczki dla dzieci lub umycie się przy pomocy bidetu bądź prysznica.
Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie kremu doodbytniczego Procto-Glynevol, który jest przeznaczony do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów, pomagając łagodzić objawy i wspierać regenerację tkanki.
4. Wypróbuj medytację
Medytacja może być świetnym sposobem na ukojenie nerwów i zmniejszenie odczuwanego stresu[1]. Wbrew powszechnej opinii nie ma ona charakteru religijnego, jeśli jej celem jest lepsze poznanie własnego umysłu i organizmu. Medytowanie, dzięki łagodzeniu napięcia, może być skutecznym sposobem na hemoroidy ze stresu.

Do najpopularniejszych technik medytacyjnych zalicza się m.in. mindfulness, czyli trening uważności, skupiony na nauce bycia „tu i teraz”. Inną techniką relaksacyjną jest trening Jacobsona, który polega na napinaniu, a następnie rozkurczaniu całych grup mięśni. Wśród przydatnych metod wymienia się również trening oddechowy czy jogę.
5. Zadbaj o aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia całego organizmu. Skutecznie obniża napięcie mięśni, a dzięki zastrzykowi endorfin poprawia także samopoczucie. Ponadto ćwiczenia mają korzystny wpływ na pracę jelit — mogą pomóc w wypróżnianiu osobom z zaparciami[1]. W walce z hemoroidami i stresem nie można więc o niej zapominać.
Mając mnóstwo obowiązków na głowie, ciężko jest znaleźć czas na jakąkolwiek aktywność. Wystarczy jednak przeznaczyć 15-30 minut każdego dnia, aby wyjść na spacer na świeżym powietrzu. Jeśli to także jest trudne do wykonania — staraj się parkować samochód na końcu parkingu bądź wysiadać jeden-dwa przystanki przed przystankiem docelowym.
Ćwiczyć można również w domu, bez konieczności kupowania drogich karnetów na siłownię czy kosztownego profesjonalnego sprzętu.
6. Unikaj długiego siedzenia
Wiele osób jest zmuszone do siedzenia kilka godzin dziennie ze względu na charakter wykonywanej pracy. Mimo to warto wykorzystywać każdą wolną chwilę na rozruszanie stawów i mięśni, lub chociaż wstanie z krzesła.
Dobrym pomysłem jest robienie regularnych przerw na krótkie spacery po biurze za każdym razem, gdy jest taka możliwość. Siedzenie bez przerwy przez kilka godzin może bowiem przyczynić się do powiększenia już rozwiniętych hemoroidów od stresu, a ponadto sprzyja powstawaniu nowych zmian.
Siedzenie kusi również w domu. Po stresującym dniu jedyne, na co często mamy ochotę, to ułożenie się wygodnie przed telewizorem z przekąską i ulubionym serialem. Warto jednak zamiast tego wyjść na spacer, nawet jeśli nie mamy na to ochoty. Organizm na pewno nam za to podziękuje, ponieważ ruch i oddychanie świeżym powietrzem pomoże ukoić nerwy, usprawni pracę mózgu i wesprze prawidłowy sen.
Artykuł zawiera informacje na temat:
- Leku dostępnego bez recepty:
Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum).
Dawka substancji czynnej: 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum).
Postać farmaceutyczna: Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu.
Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów.
Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
- [1] Staff H., Can stress and anxiety cause hemorrhoids? [na:] „HealthMatch”, https://healthmatch.io/hemmorhoids/can-stress-cause-hemorrhoids, 14 lutego 2023 r.
- [2] Stress and sleep, Stress and sleep [na:] „https://www.apa.org”, https://www.apa.org/news/press/releases/stress/2013/sleep, 2013 r., dostęp 17 marca 2024 r
- [3] Labidi A;Maamouri F;Letaief-Ksontini F;Maghrebi H;Serghini M;Boubaker J, Dietary habits associated with internal hemorrhoidal disease: a case-control study, „La Tunisie medicale” t. 97 nr 4 (2019), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31729708/.
- [4] Basso J.C., McHale A., Ende V., i in., Brief, daily meditation enhances attention, memory, mood, and emotional regulation in non-experienced meditators, „Behavioural Brain Research” t. 356 (2019), DOI: https://doi.org/10.1016/j.bbr.2018.08.023, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30153464/
- [5] Exercise and stress: Get moving to manage stress [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/exercise-and-stress/art-20044469, 2022 r.
PL-PROCTG-0021