Często zadawane pytania
Jeśli cierpisz na hemoroidy i nie zasięgnąłeś/zasięgnęłaś jeszcze porady lekarza lub farmaceuty, znajdziesz tu odpowiedzi na szereg pytań, które wyjaśnią na czym polega choroba hemoroidalna i jej leczenie.
Jeśli cierpisz na hemoroidy i nie zasięgnąłeś/zasięgnęłaś jeszcze porady lekarza lub farmaceuty, znajdziesz tu odpowiedzi na szereg pytań, które wyjaśnią na czym polega choroba hemoroidalna i jej leczenie.
Hemoroidy to żylakowate rozszerzenia żył znajdujące się w ścianie odbytu i odbytnicy. Bogate unaczynienie tego obszaru jest zupełnie normalne, ale w niektórych przypadkach dochodzi do nadmiernego przekrwienia, stanu zapalnego żył powodującego ból i krwawienie
Głównymi przyczynami, które sprzyjają pojawieniu się choroby hemoroidalnej są zaburzenia trawienia, predyspozycje genetyczne, ciąża i poród. Innymi czynnikami, które mogą przyczyniać się do pojawienia się lub nasilenia choroby hemoroidalnej są: dźwiganie ciężarów, dieta uboga w błonnik (warzywa, owoce, jogurty, otręby), spożywanie pikantnych potraw, niewystarczające spożywanie napojów, brak aktywności fizycznej, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, nadwaga, nadmierne spożywanie alkoholu, kawy, czekolady, palenie tytoniu, zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających, niektóre sporty takie jak jazda konna, jazda motocyklem, kolarstwo, przewlekły kaszel, stres, niektóre choroby takie jak marskość wątroby lub nowotwory odbytu.
Charakterystyczne objawy to: świeża, czerwona krew, w małej ilości, na stolcu lub na papierze toaletowym, świąd lub podrażnienie obszaru odbytu, obrzęk okolicy odbytu, obecność śluzu na stolcu lub plamy na bieliźnie.
Pojawiają się one różnie w zależności od rodzaju hemoroidów i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku hemoroidów wewnętrznych głównym objawem jest krwawienie, które można zaobserwować na stolcu lub na papierze toaletowym.
Choroba hemoroidalna to stan, w którym dochodzi do krwawień z powiększonych guzków krwawniczych, ich wypadania i czasem zmian zakrzepowych [15]. Choroba hemoroidalna może być związana ze stresem, dietą lub zaburzeniami trawienia (zaparcia lub biegunki).
Najczęstszymi objawami w tym przypadku są ból, świąd, uczucie pieczenia oraz krwawienie.
Chorobie hemoroidalnej można zapobiec poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Odpowiednie odżywianie, zachowanie higieny i ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do rzadszego występowania objawów hemoroidów.
Rozpoznania choroby hemoroidalnej odbywa się poprzez: wywiad lekarski (rozmowa lekarz-pacjent), analizę opisanych objawów, ocenę objawów klinicznych, oglądanie, badanie dotykiem oraz serię badań, które lekarz uzna za konieczne.
Pierwszą rzeczą jaką robi specjalista, czyli proktolog lub chirurg, jest wykluczenie zmian patologicznych o podobnych objawach: szczeliny odbytu, owrzodzenia odbytu, chorób zapalnych jelit, zapalenia odbytu, nowotworów złośliwych lub łagodnych.
Dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa, której towarzyszy odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko nasilenia choroby hemoroidalnej. Zalecanie jest spożywanie pełnych ziaren . Bardzo ważne jest, by spożywane pieczywo nie było wypiekane z białej mąki.
Objawy choroby hemoroidalnej można złagodzić za pomocą ćwiczeń kardio, takich jak chodzenie, bieganie czy pływanie. Można wykonywać ćwiczenia fitness lub aerobowe unikając jednak tych, które wywierają dodatkowy nacisk na okolice odbytu. Należy unikać spinningu lub jazdy na rowerze, ćwiczeń w klęku, podnoszenia ciężarów, ćwiczeń wiosłowych, jazdy motocyklem lub jazdy konnej. Osoby, które cierpią na hemoroidy mogą wybrać jogę, gimnastykę, skakanie na skakance, kickboxing lub jazdę na nartach.