Kiedy należy udać się do lekarza
Najczęstszym objawem , który zmusza do wizyty u lekarza jest krwawienie z odbytu. Krew można zauważyć na papierze toaletowym, w muszli klozetowej lub w obu tych miejscach.
Wypadnięcie hemoroidów, które nie cofają się samoistnie lub nie dają się odprowadzić ręcznie także stanowi częstą przyczynę udania się na konsultację medyczną.
Pierwszą rzeczą jaką zrobi specjalista, to wykluczenie chorób o podobnych objawach: szczeliny odbytu, zapalnych chorób jelit, zapalenia odbytu, nowotworów złośliwych lub łagodnych.
Zdiagnozowania hemoroidów dokonuje się na drodze: wywiadu lekarskiego (rozmowa lekarza z pacjentem), analizy opisanych objawów, oceny objawów klinicznych, oglądania, badania dotykiem, szeregu badań, które lekarz uzna za konieczne.
Choroba hemoroidalna obejmuje okresy „ciszy” i okresy występowania objawów. Pojawienie się objawów lub ostrych stanów jest spowodowane różnymi czynnikami: zaparciami, nadużywaniem przypraw, zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Nie ma związku między wielkością hemoroidów, a ich objawami klinicznymi lub nasileniem objawów.
Hemoroidy wpływają na jakość życia. Podjęcie odpowiedniego leczenia jest niezbędne dla złagodzenia objawów i zapobiegania powikłaniom zakażeniu, martwicy, zakrzepowemu zapaleniu żył.