PROCTO-GLYVENOL®

Domowe sposoby na hemoroidy — poznaj 10 pomocnych metod na żylaki odbytu!

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, mogą być niezwykle uciążliwym problemem. Ból, świąd i inne dolegliwości z nimi związane mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Znanych jest jednak kilka domowych sposobów na hemoroidy, które mogą pomóc przynieść wyczekiwaną ulgę. Jak powinna wyglądać dieta przy hemoroidach? Co jest dobre na hemoroidy? Wyjaśniamy!

Stojąca kobieta ze szklanką wody i jabłkiem

1. Stosuj dietę bogatą w błonnik

Dieta jest niezwykle ważnym czynnikiem, który może zmniejszyć ryzyko rozwoju hemoroidów, a także złagodzić objawy z nimi związane.

Warto unikać produktów tłustych, ciężkostrawnych i bogatych w cukry proste, m.in. fast-foodów, słodyczy, sera czy żywności wysoko przetworzonej. Produkty te mogą sprzyjać zaparciom, które są jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju żylaków odbytu[1].

Dieta na hemoroidy powinna składać się z jak największej ilości źródeł błonnika, który poprawia konsystencję stolca oraz ułatwia jego pasaż przez jelita. Sprawne wypróżnianie zmniejsza ryzyko rozwoju nawykowych zaparć i hemoroidów.

Na 1000 kalorii spożywanych każdego dnia powinno się zjadać ok. 14 gramów błonnika. Zatem dla osoby, która spożywa 2000 kalorii dziennie, dobowe zapotrzebowanie na błonnik wynosi 28 gramów[2].

Najbogatsze źródła błonnika w diecie na żylaki odbytu to:

  • warzywa (brokuł, marchew, burak i inne) i owoce (jabłka, maliny, banany i inne);
  • razowe pieczywo, makarony;
  • brązowe kasze, ryż;
  • płatki owsiane;
  • rośliny strączkowe.

2. Zadbaj o właściwą higienę

Odpowiednia higiena okolic odbytu jest niezwykle ważna, ponieważ może złagodzić podrażnienia i stan zapalny wywołany hemoroidami. Ważne jest, aby być delikatnym dla bardzo cienkiej skóry odbytu.

Zwykły papier toaletowy warto zamienić na chusteczki nawilżane dla dzieci, które nie wywołują aż tak silnego tarcia. W trakcie pobytu w toalecie należy również unikać wielokrotnego podcierania się. Jeśli okolice odbytu po 2-3 próbach wytarcia nie są do końca czyste, lepiej będzie przemyć te miejsce letnią wodą. .

Do mycia okolic odbytu warto używać samej wody lub wody z delikatnym mydłem pozbawionym substancji zapachowych. Zmniejszy to potencjalne ryzyko podrażnień, które mogą wywołać detergenty w produktach do mycia.

Po prysznicu warto pamiętać o dokładnym, ale delikatnym osuszeniu odbytu — wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii i stanu zapalnego.

3. Stosuj chłodne okłady

Chłodne okłady są domowym sposobem na hemoroidy, który może pomóc złagodzić ból i inne przykre dolegliwości z nimi związane. W jaki sposób je wykonać? Wystarczy kostki lodu zawinąć w kawałek materiału (np. koszulkę bądź ręcznik) i przyłożyć na bolącą okolicę[3].

Tak wykonany okład przykłada się na kilka minut w problematyczną okolicę. Jeśli okaże się zbyt zimny, można go owinąć w jeszcze jedną warstwę materiału. Nie należy trzymać go zbyt długo, aby uniknąć odmrożeń.

4. Używaj maści łagodzących

Na rynku dostępne są również kremy i żele o właściwościach łagodzących i chłodzących. Mogą zawierać one m.in. ekstrakty ziołowe, środki przeciwbakteryjne substancje zmniejszające ból, przeciwświądowe i przeciwzapalne (np. tribenozyd) i miejscowo znieczulające (np. lidokaina, konchokaina, benzokaina)[4].

Jak leczyć hemoroidy? Najlepiej zacząć od omówienia leczenia z lekarzem lub farmaceutą. Przede wszystkim warto wybrać produkt, który jest przebadanym, wysokiej jakości lekiem. Jednym z nich jest krem doodbytniczy na hemoroidy Procto-Glyvenol, który zawiera w składzie tribenozyd i lidokainę. Pierwsza substancja ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwświądowe, natomiast lidokaina ma działania miejscowo znieczulające.

5. Wykorzystaj naturalne oleje

Niektóre naturalne oleje są dobrym sposobem na hemoroidy. Pomocny może okazać się np. olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Warto jednak pamiętać, że olejek ten w czystej postaci może podrażnić okolice odbytu. Z tego powodu zawsze trzeba go rozcieńczyć przy pomocy np. olejku rycynowego bądź kokosowego.

Jakie zachować proporcje? Wystarczy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego na łyżkę nośnika (olejku rycynowego bądź kokosowego).

6. Wykonuj nasiadówki

Nasiadówki są popularnym dodatkowym domowym sposobem na hemoroidy, o którym obecnie często się zapomina. Polegają one na zanurzeniu pośladków, a najlepiej całych bioder, w ciepłej wodzie. Można do niej dodać zioła, takie jak rumianek czy kora dębu, które mają właściwości łagodzące i wspierające krążenie krwi[5].

Nasiadówkę najwygodniej jest wykonać w wannie, natomiast jeśli nie ma do niej dostępu, to sprawdzi się również duża miska. Najlepiej, gdy woda w trakcie nasiadówki znajduje się na poziomie pępka. Nasiadówka powinna trwać kilkanaście minut.

7. Wstawaj często z krzesła

Długotrwałe siedzenie może sprzyjać nie tylko powiększaniu się obecnych już hemoroidów, ale również powstawaniu nowych. Jak to się dzieje? Podczas siedzenia pośladki rozluźniają się, co wywołuje rozciągnięcie skóry oraz cienkich naczyń żylnych w okolicy odbytu. Po napływie krwi do tak zmienionych naczyń powstają właśnie żylaki.

Co jest zatem najlepsze na hemoroidy? Przede wszystkim robienie przerw od siedzenia[6]. Jeśli wykonujesz pracę biurową, staraj się co najmniej raz na godzinę wstać z krzesła, poruszać się czy pójść po kawę. W domu, zamiast siedzieć przed telewizorem, wyjdź na spacer.

8. Unikaj długiego przesiadywania w toalecie

Długie pobyty w toalecie mogą sprzyjać powstawaniu hemoroidów. Takie przesiadywanie może nadmiernie rozciągać ścianę naczyń żylnych odbytu oraz obecnych już wcześniej guzków krwawniczych.

Warto więc korzystać z toalety najkrócej, jak to tylko możliwe. Najlepiej nie brać ze sobą telefonu czy gazety, ponieważ takie rozrywki mogą nieświadomie znacznie wydłużyć czas spędzony w toalecie.

9. Pij odpowiednią ilość wody

Do domowych sposobów na krwawienia z odbytu spowodowane hemoroidami zalicza się również picie odpowiednich ilości wody. Wpływa ona na zdrowie całego organizmu, w tym przewodu pokarmowego.

Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody poprawia konsystencję stolca, dzięki czemu znacznie łatwiej jest go wydalić. Zmniejsza również ryzyko rozwoju zaparć, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów.

Kobieta stojąca przy oknie ze szklanką wody

Jaka ilość wody jest wystarczająca? Szacuje się, że dla osoby dorosłej jest to ok. 2 litry dziennie. Ilość ta zmienia się w zależności od pogody — w gorące letnie dni będziemy jej potrzebować zdecydowanie więcej.

Staraj się nie dopuszczać do momentu, w którym czujesz pragnienie — świadczy to o tym, że organizm już jest w pewnym stopniu odwodniony.

10. Noś luźne, bawełniane ubrania

Bawełna, w przeciwieństwie do m.in. poliestru, jest naturalną tkaniną, która przepuszcza powietrze i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Dzięki temu okolice odbytu i krocza są suche oraz czyste[1]. Warto więc nosić jak najwięcej ubrań z tego materiału — w szczególności bieliznę, która bezpośrednio przylega do najbardziej narażonych na podrażnienia części ciała.

Powyższe sposoby służą jako uzupełnienia leczenia np. produktem leczniczym Procto-Glyvenol, a także mają zastosowanie profilaktyczne.

Jeżeli mimo stosowania powyższych sposobów hemoroidy wciąż ci dokuczają, nie zwlekaj z konsultacją u lekarza. Odwiedź specjalistę również wtedy, gdy zauważysz jakiekolwiek inne niepokojące objawy. Wskazaniami do konsultacji są m.in. hemoroidy zewnętrzne, znaczny obrzęk, zaczerwienienie lub ból okolic odbytu bądź znacznie nasilone krwawienie.

Artykuł zawiera informacje na temat:

  • Leku dostępnego  bez recepty:

Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum).
Dawka substancji czynnej: 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum).
Postać farmaceutyczna: Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu.
Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów.

Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

  1. [1]Alonso-Coello P., Mills E., Heels-Ansdell D., i in., Fiber for the Treatment of Hemorrhoids Complications: A Systematic Review and Meta-Analysis, „The American Journal of Gastroenterology” t. 101 nr 1 (2006), DOI: https://doi.org/10.1111/j.1572-0241.2005.00359.x, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16405552/
  2. [2]Akbar A., Shreenath A.P., High Fiber Diet [na:] „Nih.gov”, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559033/, maja 2023 r..
  3. [3][6]Hemorrhoids – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic [na:] „Mayoclinic.org”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, 2023 r.,
  4. [4]Hemorrhoids and what to do about them – Harvard Health [na:] „Harvard Health”, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them, 7 października 2013.
  5. [5][7]Natural remedies for hemorrhoids – Harvard Health [na:] „Harvard Health”, https://www.health.harvard.edu/blog/natural-remedies-for-hemorrhoid-2021022321942, 23 lutego 2021 r

PL-PROCTG-0022

boxes

Czopki Procto-Glyvenol®

Tribenosidum + Lidocainum

Procto-Glyvenol® w postaci czopków jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Dzięki zawartej w nim lidokainie i zastosowaniu tribenozydu ma szybkie działanie* i wywołuje ulgę.

Krem doodbytniczy Procto-Glyvenol®

Tribenosidum + Lidocaini hydrochloridum

Procto-Glyvenol® w postaci kremu doodbytniczego jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Dzięki zawartej w nim lidokainie i zastosowaniu tribenozydu ma szybkie działanie* i wywołuje ulgę.