Hemoroidy a jazda na rowerze, jak jeździć z hemoroidami?
Jazda na rowerze i hemoroidy to problem wielu osób, którym wiosną czy latem trudno sobie wyobrazić odpoczynek bez wycieczki rowerowej. Czasem możliwe jest znalezienie rozwiązań, które umożliwią takie wyprawy, natomiast często niestety to się nie udaje. Czy mając hemoroidy, można jeździć na rowerze? Jeśli tak, to jak to robić bezpiecznie? Wyjaśniamy!

Spis treści
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, zwane również guzkami krwawniczymi, chorobą hemoroidalną czy żylakami odbytu, są to powiększone ponad normę żyły okolic odbytu[1].
Powstają one w wyniku nadmiernego ucisku na okolicę odbytu (np. pod wpływem parcia w toalecie, długiego siedzenia), który powoduje rozciągnięcie cienkich ścian naczyń żylnych odbytu. Wypełniają się one nadmiernie krwią i powiększają się, co w efekcie daje hemoroidy.
Guzki krwawnicze mogą wywoływać przykre dolegliwości, np. ból i świąd okolicy odbytu. Ze względu na to, że często ulegają uciskowi przez siodełko, jazda na rowerze z nimi może stanowić wyzwanie.
Czy przy hemoroidach można jeździć na rowerze?
Teoretycznie z hemoroidami można jeździć na rowerze, jednak wcześniej należy dokładnie przemyśleć kilka kwestii. Wielu specjalistów odradza ten sport osobom z zaawansowanymi lub dającymi dolegliwości hemoroidami[1]. Jazda na rowerze niesie ze sobą duże ryzyko powiększenia się guzków krwawniczych i nasilenia objawów[1].
Mimo to wielbiciele tego sposobu na spędzanie wolnego czasu mogą spróbować skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni, czy w danym przypadku jazda na rowerze jest możliwa. Być może zaleci on wdrożenie kilku rozwiązań (np. wymianę siodełka na bardziej odpowiednie), które mogą zmniejszyć ryzyko podrażnienia hemoroidów w trakcie podróży.
Trzeba jednak pamiętać, że sposoby te mogą okazać się nieskuteczne — wtedy jedynym rozwiązaniem może być niestety zmiana sportu na inny do momentu wyleczenia problemu.
Podobnie jest w momencie, gdy w trakcie jazdy odczuwalny jest silny dyskomfort, lub hemoroidy w wyniku jazdy uległy powiększeniu — przed ponowną jazdą należy zadbać o swoje zdrowie.
Zatem odpowiedź na pytanie, czy mając hemoroidy, można jeździć na rowerze? Brzmi: to zależy. W każdym przypadku decyzja o uprawianiu tej aktywności powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym.
Jak jazda na rowerze wpływa na hemoroidy?
Jazda na rowerze z hemoroidami może nasilać dyskomfort z nimi związany, a także sprzyjać ich powiększaniu się. Mechanizm tego jest bardzo podobny, jak w przypadku zwykłego siedzenia na krześle czy muszli klozetowej.
W trakcie jazdy na rowerze siodełko wywiera nacisk na okolice pośladków, powodując rozciąganie tkanek krocza i okolic odbytu[2]. Napięciu i wyciągnięciu ulegają również cienkie ściany naczyń żylnych odbytu, co prowadzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią[2]. Przy już obecnych hemoroidach mogą one się w ten sposób dalej powiększać.
Ponadto nacisk siodełka na okolice odbytu może dodatkowo nasilać dolegliwości, takie jak ból, pieczenie i krwawienie.
Jazda na rowerze i hemoroidy może być więc trudnym wyzwaniem, jednak nie jest niemożliwa.
Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie siodełka. Co to znaczy? Nie da się niestety jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy z nas ma inną budowę i inne preferencje. Warto jednak wybierać modele żelowe, nie piankowe, o szerszej i bardziej miękkiej niż standardowa powierzchni siedzenia.
Podczas jazdy warto dbać o to, aby kontakt z siedziskiem miały przede wszystkim guzy kulszowe. Są to parzyste struktury kostne, które można najłatwiej poczuć, siadając na twardym krześle bez obicia. W ten sposób zmniejsza się nacisk na okolice krocza i spada ryzyko rozwoju hemoroidów.
Porady dotyczące jazdy na rowerze dla osób z hemoroidami
Jazdę na rowerze mimo hemoroidów mogą kontynuować osoby, u których choroba jest mało zaawansowana i nie daje silnych dolegliwości bólowych. Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz wsiąść na rower, skonsultuj się z lekarzem — on postara się rozwiać wszelkie wątpliwości.
1. Dopasuj ramę roweru do swojego wzrostu
Niewłaściwie dopasowana rama roweru do wzrostu może skutkować nieprawidłową postawą w trakcie jazdy[2]. Ponadto zbyt wysoka rama w trakcie postojów może wbijać się w okolice krocza i odbytu, nasilając dolegliwości związane z hemoroidami.
Aby odpowiednio dobrać ramę, warto udać się do profesjonalnego sklepu z rowerami, zatrudniającego bike fitterów[3]. Są to osoby przeszkolone w prawidłowym dobieraniu ram rowerów do wzrostu, a ponadto zaproponują też odpowiedni model tak, aby w jak największym stopniu ograniczyć dolegliwości.
2. Dobierz odpowiednie siodełko
Odpowiednio dobrane siodełko może zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości w trakcie jazdy i ograniczyć powiększanie się hemoroidów. Jakie siodełko na hemoroidy będzie najlepsze? Ogólnie zaleca się wybieranie siodełek żelowych[3], ponieważ w przeciwieństwie do piankowych są bardziej elastyczne i nie ulegają tak często trwałym odkształceniom.
Na rynku dostępne są również siodełka z otworem, mające na celu odciążenie okolic krocza i odbytu w trakcie jazdy. Mogą one pomóc złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego złotego sposobu na dobieranie siodełka rowerowego. Należy do tego podejść indywidualnie — każdy powinien sam się zorientować, jaka szerokość czy miękkość będzie odpowiednia.
Dlatego nie warto kupować w ciemno, a przed zakupem udać się osobiście do sklepu, aby móc na miejscu przymierzyć kilka różnych modeli. Świetna by była możliwość przetestowania danego siodełka na trasie np. kilku kilometrów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy produkt sprawdza się również w trakcie jazdy, nie tylko podczas biernego siedzenia.
3. Załóż spodenki rowerowe
Na rynku dostępne są specjalne spodenki rowerowe. Posiadają one miękką wkładkę żelową, która pozwala jeszcze bardziej odciążyć okolice odbytu.

Warto wybierać spodenki stworzone z oddychającego materiału — nadmiar wilgoci może sprzyjać podrażnieniom guzków krwawniczych[3]. Różne modele spodenek mają różne kształty wkładek — jest to również coś, co warto wypróbować i dobrać samodzielnie, ponieważ każdy z nas ma inną budowę oraz inne potrzeby.
4. Rób przerwy od jazdy
Osoby z hemoroidami powinny robić jak najwięcej przerw w trakcie jazdy na rowerze, aby jak najczęściej odciążać okolicę odbytu. Czasami nawet przy najlepszym przygotowaniu dolegliwości mogą się pojawić, jeśli nie damy organizmowi odpocząć.
Przed wycieczką warto zapakować specjalną maść (bądź krem), zawierającą substancje o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym.
Można go zaaplikować dopiero po wycieczce, lub też awaryjnie, np. w toalecie podczas postoju i przerwy od jazdy. Może to być ratunek w momencie, gdy zaczynamy odczuwać ból odbytu po rowerze, a niemożliwy jest natychmiastowy powrót do domu.
Jednym z takich produktów jest krem doodbytniczy Procto-Glyvenol®. Zawiera on znieczulający chlorowodorek lidokainy i działający przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo tribenozyd. Razem substancje te skutecznie łagodzą uciążliwe dolegliwości związane z hemoroidami.
Trzeba jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na pozbycie się dolegliwości związanych z jazdą na rowerze z hemoroidami jest odpoczynek. Dlatego już przy pierwszych oznakach dyskomfortu należy kierować się w stronę domu, a wszelkie kremy i maści traktować wyłącznie jako rozwiązanie awaryjne.
Artykuł zawiera informacje na temat:
Leku dostępnego bez recepty:
Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
- Cycling with piles | eXroid [na:] „eXroid”, https://www.exroid.com/haemorrhoid-advice/cycling-and-piles, 16 listopada 2023 r., dostęp 7 maja 2024 r.
- Cycling and Hemorrhoids… Is there a connection?: Lisa A. Perryman, MD, FACS, FASCRS: Colon and Rectal Surgeon [na:] „Coloradocolonandrectalspecialists.com”, https://www.coloradocolonandrectalspecialists.com/blog/cycling-and-hemorrhoids-is-there-a-connection, 2024 r., dostęp 7 maja 2024 r.
- Bike Fit [na:] „Physiopedia”, https://www.physio-pedia.com/Bike_Fit, 2017 r., dostęp 7 maja 2024 r.
PL-PROCTG-0026
[1] Cycling with piles | eXroid [na:] „eXroid”, https://www.exroid.com/haemorrhoid-advice/cycling-and-piles, 16 listopada 2023 r., dostęp 7 maja 2024 r.
[2] Cycling with piles | eXroid [na:] „eXroid”.
[3] Cycling with piles | eXroid [na:] „eXroid”.
[4] Cycling and Hemorrhoids… Is there a connection?: Lisa A. Perryman, MD, FACS, FASCRS: Colon and Rectal Surgeon [na:] „Coloradocolonandrectalspecialists.com”, https://www.coloradocolonandrectalspecialists.com/blog/cycling-and-hemorrhoids-is-there-a-connection, 2024 r., dostęp 7 maja 2024 r.
[5] Cycling and Hemorrhoids… Is there a connection?: Lisa A. Perryman, MD, FACS, FASCRS: Colon and Rectal Surgeon [na:]
[6] Cycling and Hemorrhoids… Is there a connection?: Lisa A. Perryman, MD, FACS, FASCRS: Colon and Rectal Surgeon [na:]
[7] Bike Fit [na:] „Physiopedia”.
[8] Bike Fit [na:] „Physiopedia”.
[9] Bike Fit [na:] „Physiopedia”,