W czasie ciąży często pojawiają się objawy choroby hemoroidalnej. Jeżeli dodatkowo masz problemy z zaparciami, pojawienie się hemoroidów jest prawie pewne ponieważ twardy kał powoduje nacisk na żyły i wywołuje ich zapalenie. Zwiększona macica podczas ciąży również wywiera nacisk na żyły. U zdrowej kobiety, hemoroidy znikają wkrótce po narodzinach dziecka.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów zaleca się, aby nie spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej ani też w pozycji stojącej. W czasie siedzenia wywierany jest nacisk na odbyt, co powoduje rozszerzenie żył, a więc pojawiają się hemoroidy. W pozycji stojącej występuje ucisk spowodowany ciężarem macicy, co również prowadzi do rozwoju hemoroidów. Dlatego też unikaj siedzenia ale też długiego stania.
Jedz jak najczęściej pokarmy bogate w błonnik. Najlepszy wybór to pełne ziarna, owoce takie jak jabłka, maliny, gruszki lub banany i warzywa – szczególnie soczewica, siemię lniane. Jeżeli nie jesteś w stanie uwzględnić tych źródeł błonnika w diecie, zawsze możesz skorzystać z suplementu diety, który może uzupełnić zapotrzebowanie na błonnik.
Pij około 2 litrów płynów i wykonuj ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 30 minut dziennie, po konsultacji z lekarzem.
Zwróć uwagę na rodzaj wybieranych preparatów dostępnych bez recepty, które stosuje się do leczenia hemoroidów, gdyż nie wszystkie można stosować w ciąży, ważne jest aby ich stosowanie odbywało się zawsze za zgodą lekarza.