Choroba hemoroidalna3,12
Choroba hemoroidalna to stan, w którym dochodzi do krwawień z powiększonych guzków krwawniczych, ich wypadania i czasem zmian zakrzepowych15. Choroba hemoroidalna może być związana ze stresem, dietą lub zaburzeniami trawiennymi (zaparcia lub biegunki).
Wśród czynników, które sprzyjają wystąpieniu lub nasileniu choroby hemoroidalnej należy wymienić: ciążę lub poród, marskość wątroby, zapalenie jelita grubego, przerost prostaty, przewlekły kaszel, nadwagę, brak aktywności fizycznej, dźwiganie ciężarów lub seks analny.
Najczęstszymi objawami w tym przypadku są ból, swędzenie, uczucie pieczenia lub krwawienie.
Od wystąpienia pierwszych objawów choroby hemoroidalnej należy szybko działać wprowadzając odpowiedni reżim higieniczno-dietetyczny uzupełniony leczeniem miejscowym polegającym na stosowaniu czopków i/lub maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Jeśli objawy nie ustępują po leczeniu w czasie 4-6 dni, zaleca się zasięgnięcie porady lekarskiej!
Objawami charakterystycznymi dla choroby hemoroidalnej są:
- świeża, intensywnie czerwona krew w niewielkich ilościach, widoczna na stolcu lub na papierze toaletowym;
- świąd lub podrażnienie okolicy odbytu,
- ból lub dyskomfort w okolicy odbytu,
- obrzęk okolicy odbytu,
- obecność śluzu na stolcu,
- plamy na bieliźnie.
Wydają się one zróżnicowane w zależności od rodzaju hemoroidów i ciężkości choroby. W przypadku hemoroidów wewnętrznych głównym objawem jest krwawienie zauważalne w fotelu lub na papierze toaletowym.
Ból nie jest charakterystyczny na tym etapie, może się pojawić w wyniku wypadnięcia hemoroidów na zewnątrz odbytu wraz z uczuciem dyskomfortu, podrażnienia lub swędzenia.
Ból jest charakterystyczny dla hemoroidów zewnętrznych, zwłaszcza w przypadku tworzenia się w nich skrzepu krwi (zakrzepu), choroby zwanej zakrzepowym zapaleniem guzków krwawniczych.
Choroba ta ma nagły początek, któremu towarzyszy gwałtowny ból i może ustąpić samoistnie lub po odpowiednim leczeniu. Niekiedy mogą wystąpić powikłania takie jak: zgorzel, martwica, zakrzepowe zapalenie żył.