Dieta zalecana w zapobieganiu hemoroidom11
Zrównoważona dieta to najlepszy sposób na poprawę stanu zdrowia.
Dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa, której towarzyszy odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej.
Spożywanie pełnych ziaren jest zalecane w przypadku osób cierpiących na hemoroidy. Bardzo ważne jest, by spożywane pieczywo nie było z oczyszczonego ziarna. Biała mąka łatwo powoduje zaparcia a to prowadzi do zaburzeń pokarmowych związanych z zaparciami, może to wywoływać pojawienie się hemoroidów.
Wybieraj warzywa i owoce oraz zmniejsz spożycie produktów nabiałowych. Mięso przyczynia się do poczucia dyskomfortu w czasie zaparć. Wybieraj, za każdym razem gdy masz taką możliwość, świeże warzywa i owoce.
Błonnik pokarmowy ma działanie regulujące perystaltykę jelit. Zwiększa objętość i nawodnienie stolca oraz zmniejsza tendencję do zaparć. Zalecana dzienna ilość błonnika to 25 gramów. 10
Żywność o wysokiej zawartości błonnika w 100 gramach produktów:
Produkty zbożowe: otręby pszenne – 40 g; chleb pełnoziarnisty – 13 g; mąka razowa – 19 g; ryż pełnoziarnisty – 5 g.
Zielone warzywa: gotowany zielony groszek – 12 g; pietruszka – 9 g; gotowany szpinak – 7 g; karczoch – 4 g; por – 4 g; kapusta – 4 g; sałata – 4 g.
Suszone warzywa: fasola – 25 g; groch – 25 g.
Świeże owoce: maliny – 8 g; gruszki ze skórką – 3 g.
Suszone owoce oleiste: Kokos – 4 g; figi – 18 g; migdały – 14 g; daktyle – 9 g; orzeszki ziemne – 8 g